Kortyzol – hormonu stresu

Poziom kortyzolu – hormonu stresu – u dzieci zestresowanych matek jest niemal dwa razy większy niż u dzieci, których matki są bardziej zadowolone ze swej pracy.

Kortyzol, inaczej hydrokortyzon – naturalny hormon steroidowy wytwarzany przez korę nadnerczy, główny przedstawiciel glikokortykosteroidów. Wywiera szeroki wpływ na metabolizm, bywa określany nazwą hormon stresowy.

Matki, które nie są zadowolone ze swej pracy bądź czują się nerwowo wycieńczone rolą gospodyni domowej przenoszą stres na swoje dzieci – tak wynika z badań przeprowadzonych na grupie 56 przedszkolaków w wieku od 3 do 4 lat.

Zdaniem brytyjskich naukowców, dłuższe przebywanie w żłobku lub przedszkolu może pomóc chronić dzieci przed tzw. przenoszeniem stresu.

Kortyzol powstaje z 11-β-deoksykortyzolu na skutek działania enzymu 11-β-hydroksylazy w warstwie pasmowatej kory. Kortyzol ma działanie przeciwzapalne, zatrzymuje też sól w organizmie. Największe stężenie we krwi występuje rano. Istnieje jego syntetyczny odpwiednik, jest to kortyzon, który w wątrobie ulega przetworzeniu w kortyzol. Kortyzol różni się od pozostałych hormonów steroidowych, takich jak hormony płciowe, tym, że zalicza się go do glikokortykoidów, czyli związków mających wpływ na poziom glukozy we krwi. Kortyzol powoduje zwiększanie jej stężenia we krwi, co jest wskazane w reakcji na stres, stąd jego nazwa potoczna – hormon stresowy. Kortyzol uwalnia też aminokwasy z tkanek peryferycznych i przyspiesza glukogenezę i hamuje tempo zużywania glukozy przez mięśnie szkieletowe, a wreszcie przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych.

Przewlekły nadmiar kortyzolu we krwi prowadzi do charakterystycznego przemieszczenia się depozytów tkanki tłuszczowej (bawoli kark, twarz księżyc w pełni, otyłość brzuszna, chude kończyny), ścieńczenia skóry, powstania różowych rozstępów, trądziku oraz insulinooporności co stanowi obraz zespół Cushinga lub choroba Cushinga.

za
wikipedią

hastagi na stronie:

#bawoli kark zdjęcia #bawoli kark #kortyzol badanie cena #zespół cushinga zdjęcia #badanie kortyzolu cena #kortyzon cena #rola kortyzolu #rola kortyzolu w reakcji organizmu na stres #kortyzol a ciąża #kortyzol cena

Authors

Related posts

Top